![](https://www.oikopv.gr/wp-content/uploads/2014/03/logo-small2-e1395536276170.jpg)
Στις 28/12/2018 υποβλήθηκε καταγγελία του ΠΑΣΥΦΩΣ προς τη ΡΑΕ (Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας) από τα πρώτα 980 μέλη του συλλόγου. Την καταγγελία υπογράφουν ο καθηγητής Νομικής Σχολής Αθηνών κ. Γεώργιος Δελλής και ο Δρ νομικής κ. Γεώργιος Αντωνακόπουλος.
Στην καταγγελία αναφέρονται πληθώρα παραβιάσεων υπερνομοθετικής ισχύος κανόνων και αρχών που προβαίνει η ΔΕΗ σε βάρος των ιδιοκτητών φωτοβολταϊκών στέγης.
Επίσης τονίζεται ότι παρά το γεγονός ότι ο Ειδικός Λογαριασμός για τις ΑΠΕ αποκαταστάθηκε από το Νοέμβριο του 2017, συνεχίζεται η παραβίαση των συμβάσεων και η υποβάθμιση περιουσιακών στοιχείων των ιδιοκτητών αδικαιολόγητα.
Η αγανάκτηση είναι μεγάλη και η συμμετοχή στο νομικό αγώνα συνεχίζεται.
![](https://www.oikopv.gr/wp-content/uploads/2018/12/rae1.jpg)
![](https://www.oikopv.gr/wp-content/uploads/2018/12/rae2b.jpg)
![](https://www.oikopv.gr/wp-content/uploads/2018/12/rae3.jpg)